Куди поїхати та що відвідати в Карпатах взимку

13 Грудня 2021
Карпати, що зачаровують, — одна з головних точок тяжіння мандрівників з усіх куточків України та з-за кордону. Тут туристи мають можливість насолодитися приголомшливими гірськими ландшафтами та традиційною кухнею, стикнутися з неповторною культурою та колоритом гуцульського побуту. Вічнозелені Карпатські гори неспроста часто називають перлиною України. Практично будь-яке поселення на території українського Прикарпаття чи Закарпаття – це вже чудове місце для відпочинку. На всій території гір відсутні фабрики чи промислові підприємства, які б забруднити місцеву екологію. Мальовничі ландшафти тут змінюються крок за кроком, подібно до справжнього калейдоскопу. Але кришталево чисте повітря, нескінченність гірських далечінь і галасливі водоспади — це далеко не все, що пропонують гостям чарівні зимові Карпати. Приїжджаючи сюди, мандрівники можуть також зануритися в незвичайну культурну атмосферу. Можна пожити у традиційному гуцульському будинку, познайомитися з народними промислами, давніми традиціями та звичаями.

Який варіант обрати

  • Гірськолижні курорти

Зимовий відпочинок у Карпатах затребуваний насамперед завдяки розвиненій інфраструктурі місцевих гірськолижних курортів. Розглянемо кілька курортів, куди приїжджають туристи з усього світу:

  1. Буковель. Займає провідні рейтинги серед гірськолижних курортів не лише в Україні, а й у багатьох інших країнах. Кількість гірськолижних трас на курорті – 61, які протяжність перевищує 50 км.
  2. Драгобрат. Рекреаційний туристичний комплекс знаходиться на висоті 1400 м над рівнем моря, серед густих хвойних лісів і просторих альпійських лук. Туристи, що зупинилися тут, мають змогу помилуватися чудовими краєвидами на найвищий гірський масив Українських Карпат — Чорногору. Курорт добре підходить для тих, хто віддає перевагу активному та екстремальному відпочинку. Тут можна зайнятися фрірайдом, сноубордінгом. Для новачків працює лижна школа.
  3. Плай. Цей курорт не відстає від перерахованих вище популярних гігантів. Плай чудово підходить для зимових розваг. Курорт має в своєму розпорядженні все, що потрібно для відпочинку і наповнення енергією – тут є і гірськолижні траси, кафе і ресторани, сауни, спа-центри.
  4. Славське. Справжня Мекка кожного шанувальника гірськолижних видів спорту. До речі, тут є гарний гірськолижний схил для новачків, який називають “Долиною чайників”. На цьому схилі кожна стежка обладнана з особливою старанністю та турботою про новачків. Але водночас Славське добре підходить і для сімейного відпочинку. Курорт відомий своїми захоплюючими пейзажами, різноманітністю гірськолижних трас, а також зручним розташуванням у плані транспортного сполучення.
  • Бальнеологічні курорти, санаторії
  • Затишні будиночки у горах

Будиночки в Карпатах, призначені для відпочинку сім’єю або серед друзів, називаються шале. Оренду такого будиночка пропонують багато курортів Закарпаття. Вони зазвичай включають кухню, дві спальні кімнати, вітальню. Поряд із будиночком розташовується простора тераса, де можна приємно провести вечір, милуючись казковою красою карпатського заходу сонця. Шале призначаються для компанії від 3-4 до 5-6 чоловік. Будиночки мають всі необхідні послуги:

  • Швидкісний інтернет.
  • Ванна чи душова.
  • Побутова техніка – холодильник, фен, плита з духовкою.
  • Засоби гігієни та косметичного догляду.

Деякі будиночки відрізняються наявністю карпатського чану. Так називається глибокий чавунний казан, призначений для прийому лікувальної ванни та релаксації. У чан наливаються мінеральні води та підігріваються до температури близько 35 – 45 оС. Ефект карпатських чанів — це зміцнення імунітету, поліпшення роботи серцево-судинної системи, позбавлення проблем, пов’язаних з опорно-руховим апаратом. Купання в карпатському чані має виражений оздоровлюючий ефект, а також знімає нервову напругу і симптоми депресії.

Спа-готелів на території Карпат теж достатньо – тут можна знайти готелі на будь-який смак та бюджет, що пропонують оздоровчі процедури. Спа-готелі пропонують різні послуги – це джакузі, сауни, тренажерні зали, різноманітні процедури для краси та здоров’я, масажі.

  • Цікаві населені пункти, обласні центри

У Карпатах є чимало населених пунктів, що заслуговують на особливу увагу:

  1. Вінниця. Містечко європейського типу з багатою історією.
  2. Хуст. Одне з найдавніших міст Закарпаття.
  3. Місто Свалява, звідки регулярно організовуються різноманітні екскурсії до природних визначних пам’яток – таким, як озеро Синевир, Полонина, Лушмори, водоспад Шипіт.
  4. Берегове – «угорське» місто України.
  5. Мальовниче село Орів неподалік Трускавця.
  6. Село Нижній Студений, популярне серед шанувальників сімейного відпочинку та гірських лиж.
  7. Село Мукачево, де у зимову пору року проводиться чимало свят — наприклад, фестиваль вина.
  8. Село Ворохта, де традиційні гуцульські забудови є сусідами з дерев’яними спорудами.
  9. Село Ділове – географічний центр Європи, відомий своїми визначними пам’ятками.

Що відвідати в Карпатах узимку

Взимку у Карпатах особливою увагою серед мандрівників користуються замки та музеї. Розглянемо ці пам’ятки докладніше.

  • Замки Закарпаття

Якщо Ваш вибір зупинився на відпочинку взимку в Карпатах, варто відвідати стародавні замки, фортеці. Тим більше, що цих німих свідків історії в цій частині України справді дуже багато. Можна відвідати Ужгородський замок, Хотинську фортецю або замок-фортецю у Хусті. Справжнім символом кохання став замок Сент-Міклош у Чинадієвому. Відомий своєю красою і мукачівський замок «Паланок» — зміцнення тут існує з 9 століття, коли воно слугувало захистом місцевого населення від набігів половців.

  • Музей Гуцульской Магии

У селі Верховина знаходиться один із найбільш містичних та унікальних музеїв. Це Музей Гуцульської Магії, експозиція якого містить артефакти, які використовуються гуцульськими магами. Карпатські землі завжди вважалися однією з найтаємничіших областей у всій Україні. Тутешні знахарі та чарівники (мольфари) займалися проведенням обрядів, цілительством, могли керувати погодою. Мольфари – носії таємних знань гуцульської магії. Одним із останніх мольфарів вважається легендарний маг Нечай, який помер улітку 2011 року. Завдяки своєму магічному таланту він умів підтримувати хорошу погоду. Наприклад, це відбувалося під час першого фестивалю «Червона рута». Ходять чутки, що серед тих, хто звертався до Нечаю, були і президенти країни.

  • Музей гуцульського побуту

Експозиція Музею гуцульського побуту збиралася протягом трьох десятиліть. Тут можна побачити традиційний гуцульський одяг, монети, всілякі предмети побуту та інші предмети, за допомогою яких можна дізнатися багато цікавого про життя гуцулів. Наприклад, ріг був своєрідним старовинним «телефоном» — способом передачі повідомлень на значні відстані. Стародавнім інструментом для проведення обрядів була трембіта. Її використовували під час святкування весіль, похорону, Коляди.

  • Музей «У трембитаря» (Museums in Trembitarya)

Цей музей гуцульського побуту та мистецтва також розташований у селі Верховина. Експозиція музею знайомити гостей із життям, ремеслом, обрядами та традиціями гуцулів, повсякденним життям гуцульської жінки. Тут можна подивитися на традиційний одяг і навіть приміряти його. В експозиції представлено понад сотню музичних інструментів. Також у музеї регулярно проводяться майстер-класи гри на трембіті, цимбалах, а також гуцульські танці.

  • Будинок-музей фільму «Тіні забутих предків» («Тіні забутих предків», 1964)

Музей було відкрито 2000-го року в тій самій хаті, в якій у період з 1963-1964 років видатний режисер Сергій Параджанов знімав свій знаменитий кінофільм. Сергій Йосипович сам висловив бажання пожити тут, щоб глибше відчути культурний колорит гуцульської землі, краще дізнатися про традиції. Тому фільм і вийшов настільки цікавим та яскравим. Кожен гість музею має можливість переглянути фільм, познайомитись з історією його створення. В експозицію входять речі безпосередньо пов’язані з кінозйомками. Наприклад, одяг та предмети побуту, які використовувалися під час зйомки. За окрему плату гості можуть приміряти гуцульський костюм та зробити фото на згадку.

  • Музей народної архітектури та побуту Прикарпаття

Музей просто неба, заснований в 1979 р., розташовується в селі Крилос (Крілос). На території музею знаходяться споруди – зразки народної архітектури. Музей представляє будівлі, що належать до чотирьох етнографічних районів. Це Бойківщина, Опілля, Гуцульщина, а також Покуття. Наприклад, Покуття у музеї представлене хатою, яка була транспортована із села Торговиця. Ця хата – типовий зразок житла людей у 19 – на початку ХХ століть.

  • Музей Писанка

Знаменита експозиція писанок розташована у селі Коломиї Івано-Франківської області. Будівля музею зроблена у формі гігантського великодні яйця. Чисельність експозиції вражає уяву — тут їх понад 1,5 тис. із дванадцяти, що є у музеї. Кожна писанка, яка представлена в експозиції, є унікальною — іншої такої немає у всьому світі.

  • Водопади

У Карпатах чимало мальовничих водоспадів, які в зимову пору року стають ще гарнішими. Їх неможливо порівняти, адже кожна природна пам’ятка має неповторні особливості, природну структуру. Мабуть, карпатські водоспади поєднує лише одне — вони зачаровують погляд. Хоча фотографії і не передають всієї краси, подивитися на водоспади обов’язково приїжджають із фотоапаратами, щоб зафіксувати кілька знімків на згадку або зробити фото для соцмереж.

  1. Водоспад Шипіт. Вважається одним із семи природних чудес України. Розташовується неподалік села Пилипець Закарпатської області.
  2. Водоспад Гук Женецький (с. Татарів Закарпатської обл.). Цей водоспад популярний навіть у зимову пору року, коли його води частково замерзають, а високі скелі покриваються льодовою кіркою, під якою продовжує дзюрчати води. Біля водоспаду є невеликий сувенірний базар, продається гарячий чай, глінтвейн та інші напої.
  3. Водоспади Кам’янка та Гуркало (неподалік м. Сколе Львівської області). Кам’янецький водоспад — один із найвідоміших у Львівській області. Як і водоспад Гуркало, він знаходиться на території парку “Сколівські Бескиди”. Водоспад Кам’янка відомий перепадами води, висота яких сягає 6 метрів. Висота водоспаду Гуркало досягає 5 метрів, і цей водоспад також прийнято відвідувати кожному гостю природного парку.
  4. Водоспад Манявський (Богородчанський р-н Івано-Франківської обл.). Біля підніжжя водоспаду знаходиться невелике озеро. Цей водоспад — один із найвищих у всій Україні: його висота становить 18 м-коду.
  • Термальні джерела та монастирі

Мандрівникам також можна звернути увагу і на ці пам’ятки — наприклад, серед шанувальників Карпат популярне паломництво по святих місцях. Це Кирило-Мефодіївський жіночий монастир, Манявський скит, Свято-Троїцький Дуконський чоловічий монастир, Почаївська лавра. Сюди приїжджають для молитви, набуття духовного світу. Є й святі місця, які допомагають завагітніти – наприклад, цілющою аурою має монастир святого Онуфрія Великого у Лаврові.

Озеро Віта

Для дешевого відпочинку в Карпатах у зимову пору року можна зупинитись у житловому комплексі «Озеро Vita». На базі відпочинку можна провести канікули, відпустку, незабутні святкові дні. Готельно-туристичний комплекс знаходиться в екологічно чистому регіоні – поруч високі гори, річка, озеро. У комплексі відпочиваючі можуть скористатися низкою додаткових послуг:

  • Риболовля, активні види відпочинку.
  • Камінна зала, російський більярд, ресторан.
  • Карпатський мед із власної пасіки.
  • Проводяться трансфери до визначних пам’яток.
  • Є можливість корпоративного відпочинку.

До послуг гостей масаж, фізіотерапія, лікувальні чани, соляна кімната. Є римська парна та фінська сауна. Також у готельно-туристичному комплексі можна і відпочити з дітьми: малюкам пропонуються такі розваги, як ігрові симулятори, ігрова кімната. З цінами можна ознайомитись тут, а підібрати собі будиночок чи номер можна тут.

Підводячи підсумок

Краєвиди Українських зимових Карпат та колорит місцевої культури кожен мандрівник запам’ятовує на довгі роки. На закінчення нашого огляду хотілося б відзначити, що не останнім завданням для мандрівників має стати збереження природного довкілля Карпатських гір. Кожному туристові варто докласти максимум зусиль, щоб мінімізувати свій вплив на природу Карпат. Адже тільки так можна зберегти їхню унікальну природу, тим самим надавши можливість і майбутнім поколінням радіти неймовірній красі цього краю.